26.11.15

4'üncü Uluslararası Van Gölü Film Festivali-6-12 Aralık 2015-Yılmaz ParlarKÜLTÜREL MİRAS: YÜZLEŞME 

4'üncü  Uluslararası Van Gölü Film Festivalin lansmanı, sanat yuvalarını barındıran İstanbul göz bebeklerinden biri Beyoğlu Galatasaray Cezayir Restoran'da 24 kasım 2015 Salı günü Cezayir Restauran'da yapıldı.Her yıl ayrı temayla devam eden Festivalin bu seneki teması  “KÜLTÜREL MİRAS-100’LEŞME”


Gerçekleşen Tanıtım toplantısında Eski İstanbul Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve Adalar eski Belediye Başkan yardımcısı Raffi Hermon Araks’da bulundu.Adalar eski Belediye Başkan yardımcısı Raffi Hermon Araks sanatın öneminden birleştirici barışcıl unsurları öne çıkartan sevgi içeren konuşmasına festival kapsamında verilen "İnci Kefali (Darekh) Sinema Ödülleri"nde İnci Kefali hakkında sözleriyle devam etti.

Gerçekden dünya harikası olan inci kefalini iyi değerlendirmek gerek. İnci Kefali (Darekh) Van’ın turizm nimetlerinden Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefallerinin her yıl ilkbahar aylarında başlattığı göçü Van Gölü'nde yaşayan inci kefallerinin yaşama alanı Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularından yumurtalarını bırakmak için akarsulara göç eden inci kefalinin, tatlı su yataklarında tersine ilerleyebilmek için zıplayıp uçması  dünyada az rastlanan bu yolculuğu Van turizme eşsiz bir ayrıcalığı olan   ciddi turizm potansiyeline sahip olduğunu, gerçek. Festivalin bu ödülleri Van’ı marka yapacak faktörlerden.
Bajar Kültür Sanat Danışmanlığı öncülüğünde bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Van Gölü Film Festivali'nin İstanbul'da tanıtımında
Konuşan  Festival Başkanı Bager Oğuz Oktay, festivalin ilk yola çıkışından itibaren sosyolojik konuları ele aldıklarını belirtdi.   "Bu yıl temamızı
KÜLTÜREL MİRAS-YÜZLEŞME. Bu yıl temamızı, Konuk ülke Ermenistan. 100 yıl önce, politik olarak her ne yaşanmışsa, bu kısım bizi ilgilendirmiyor. Biz kültürel mirasımıza tekrar bakmak ve kardeşliği pekiştirmek istiyoruz. Bence 80 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti, 6 milyonluk Ermenistan'a şefkatle yaklaşmalı. Ayrıca İnci Kefali (Darekh) Sinema Ödülleri, Herhangi bir temaya bağlı olmadan, tema içi ve tema dışı her filmi festivale kabul ediyoruz. Böylelikle her yıl birçok sanatçıyı festivale konuk etmekle beraber, halkın sanatçılarla buluşmasını, film gösterimlerine ve diğer etkinliklere katılmasını sağlıyoruz. Ayrıca bu festival, Van'ın ve Van Gölü'nün tanıtımına da vesile olacaktır."dedi

Belgesel Filmler Jüri Üyesi Baran Uğurlu  "Aslında farklı tanelerden oluşan ama bir kabuğun içindeki nar gibiyiz" benzetmesiyle birlikteliği vurguladı.
Festivalde yarışacak "İçimdeki İnsan" filminin yönetmeni Aydın Sayman “Festivaller sinemaseverler ile sinemacıların buluşmasına vesile olmaktadır.”Bir fırsat olarak değerlendirdi.
 6-12 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 4'üncü  Uluslararası Van Gölü Film Festivaline yapılan başvuruları ön Ön Jüri Bilal Bulut, Rojda Şükran Demir, Mehmet Ünal ve Neslihan Kültür değerlendirildi.
Ermeni vatandaşlarımızdan Adalar eski Belediye Başkan yardımcısı Raffi Hermon Araks ve Eski İstanbul Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ile görevleri esnasında yaptıkları icraatlar projeleri hakkında söyleşimizi sürdürürken her ikisinde yaptıkları projelerden sanat projelerine 4'üncü  Uluslararası Van Gölü Film Festivalin örtüşen taraflarını paylaştılar.
Toplantı sonrası verilen bir resepsiyonla tanıtım sonlandı.
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder