25.5.12

KAN VE AŞK -YILMAZ PARLAR

IN THE LAND OF BLOOD AND HONEY
KAN VE AŞK


25 Mayıs 2012
Yönetmen: Angelina Jolie Yapımcı : Angelina Jolie, Tim Headington, Graham King, Tim Moore Görüntü Yönetmeni: Dean Semler
Senaryo: Angelina Jolie
Türü : Savaş, Duygusal Oyuncular: Rade Serbedzija, Zana Marjanovic, Goran Kostic, Branko Djuric
Angelina Jolie’nin yönettiği film hem Boşnakça hem de İngilizce vizyona girecek. Filme dublaj yapılmamıştır. Film İngilizce ve Boşnakça olmak üzere iki kere çekilmiştir.

1990larda Balkanlar’ı paramparça eden Bosna Savaşı sırasında yaşananları konu alan “Kan ve Aşk”, kanlı bir etnik çatışmanın ayrı taraflarında olan iki Bosnalı Danijel ve Ajla’nın hikâyelerini anlatıyor. Sırp milisi Danijel ve Müslüman bir ressam olan Ajla çatışmalar başlamadan önce beraberlerdir.
Ancak şiddet dalgasının ülkeyi yutarak yok etmesiyle ilişkileri değişir. Aylar sonra Danijel babası Nebojsa Vukojevich’in kumandasındaki Sırp milis güçlerinde bir subaydır. Danijel ve Ajla’nın yolları, Danijel’in komutasındaki milislerin Ajla, kız kardeşi Lejla ve Lejla’nın bebeğinin birlikte yaşadıkları daireyi basıp onları esir aldıklarında tekrar kesişir.Çatışmalar hayatlarını ele geçirirken, ilişkileri bambaşka bir yön alır, birbirlerine karşı niyetleri ve bağlılıkları belirsizleşir ve sadakatleri sorgulanmaya başlar. “Kan ve Aşk” savaşın kişiler üzerinde yarattığı inanılmaz duygusal, ahlaki ve fiziksel yüklerin yanı sıra, ayrılıklar yüzünden parçalanan bir toplumda arabuluculuk yapmaya isteksiz politik iradenin sebep olduğu acıları da resmediyor.

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder